Şubat 18, 2006

Yıldız Savaşları: Bölüm II - Klonların Saldırısı (film)

Yıldız Savaşları: Bölüm II - Klonların Saldırısı (film)[EXTRACT]

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Jump to: navigation, search
Bu ansiklopedi maddesinin biçim olarak Vikipedi standartlarına ulaşması için elden geçirilmesi gerekmektedir.

Düzenleme yapıldıktan sonra bu açıklama silinmelidir.


Uyarı: Yazının devamı, eserin konusu hakkında ayrıntılı bilgi içermektedir. Daha sonra bu yapıtı izlemeyi veya okumayı düşünüyorsanız bu bölümü atlamanız önerilir.

Yıldız Savaşları - Bölüm II - Klonların saldırısı Star Wars - Episode II - Attack of the Clones
Filmin Posteri
Yönetmen George Lucas
Yazan George Lucas (senaryo)
Oyuncular Ewan McGregor Natalie Portman Hayden Christensen Ian McDiarmid Samuel L. Jackson Christopher Lee
Tür Aksiyon / Macera / Fantastik / Bilim Kurgu
Yıl 16 Mayıs, 2002
Süre 142 dk.
Diller İngilizce / Filme özgü diller
IMDb sayfası

Jedi üstadı Qui-gon Jinn in ölümünden 10 yıl geçmiştir.Cumhuriyet senatosunda senatör palpatine in hakimiyeti vardır.10 yıl önce naboo kraliçesi olan Padme Amidala senatör olmuştur ve ona bir kelle avcısı tarafından bir suikast girişimi gerçekleşir.Bunun üzerine Palpatine iki jedi şovalyesini Amidala yı korumak üzere görevlendirir.Bunlar Qui-gon un çırağı şimdi jedi üstadı olan Obi-wan Kenobi diğeri ise fütursuzluk derecesinde cesur ve Amidala ya bağlı Anakin Skywalker dır.

Aradan geçen on yıla rağmen Anakin Amidala yı çok sevmektedir.Ve aralarındaki aşkta güçlenecektir. Obi wan ile Anakin in geldiği gece Senatöre bir suikast girişiminde daha bulunulmuş ve bu ikili kelle avcısını yakalamıştır.Fakat gökyüzünden gelen bir ok kelle avcısını öldürmüştür. Bunun üzerine harekete geçen Obi wan bunun bir Kamino oku olduğunu eski arkadaşı Dexter Jettster'den öğrenir.Kamino gezegenini bulmak için Jedi arşivlerinde yaptığı araştırma sonuç vermez.Usta Yoda'ya içerisinde sonsuz bilgi bulunan Jedi arşivlerinde böyle bir geezegenin olmadığını söylediğinde Olması gereken yere gitmesi gerektiği cevabını alır. Ve Kamino ya bu okun sahibini bulmak için gider.Anakin ise Senatörle birlikte Naboo gezegenine gider.Aralarındaki aşk kıvılcımları burada netleşmeye başlar.Ve belkide galaksiyi etkiliyicek bir aşk filizlenir.

Obi-wan ise sularla kaplı Kamino gezegenini bulmuştur.Kamino' Obi-wan'ı büyük bir ilgi ile karşılayıp eski bir jedi olan Usta Sifo Dyastarafından siparişi verilen klon ordusunun hazır olan kısımları ve yapım aşamalarını gösterirler. Bu ordu hakkında Jedi konseyinin bilgisi yoktur ve Sifo Dyas çok uzun zaman önce ölmüştür.Obi-wan tüm askerlerin klonlandığı kişiyi sorduğunda onu Jango Fett ile tanıştırırlar. Obi-wan Jango fett in hareketlerinden ve yanına istediği özellikleri değiştirilmemiş saf bir klonunun oluşundan şüphelenip onu takip etmeye başlar. fett gezegenden kaçmadan önce onun aradığı kelle avcısı olduğunu anlar ve fett ile yaptıkları duello sırasında gemisine bir verici yerleştirmeyi başarırır. Fakat Fett kaçar.Obi wan Kenobi de onu izlemek için Geonosis adlı gezegene gider. Bu sırada annesi ile ilgili gördüğü kabus sonunda annesini bulmak için doğduğu gezegen Tatooine gelen Anakin Skywalker annesinin artık bir köle olmadığını ve Clieg Lars adlı bir çiftçi ile evlendiğini öğrenir. Lars çiftliğine gittiğinde annesinin Tusken Akıncıları tarafından kaçırıldığını öğrenir.Annesini bulmak için Tusken lerin kampını basar ve annesini ölmek üzereyken bulur ve annesi kendi ellerinde ölür.İşte bu sırada Dark Side Anakin i esir alır ve Anakin annesini öldüren Tusken'ları katleder.

Bu sırada Obi-wan Geonosis gezegeninde ayrılıkçıların bir droid ordusu kurmak için gerekli droidleri üretmek için bir fabrika kurduklarını keşfeder. Bu bilgiyi Coruscant'taki Jedi konseyine bilgi vermek için mesaj göndermeye çalışır.Fakat mesaj sistemindeki sorun yüzünden mesajı daha yakında olan Anakin e ulaştırmayı başarır. Anakin mesajı Jedi konseyine ulaştırır ve Padme Amidala'yı koruma emrini alır. Fakat Amidala Obi-wan'a yardım etmek için Geonosis'e gitmeye Anakin'i ikna eder. Bu sırada Obi-wan sith olduğundan şüphe ettiği Kont Dooku adlı jedi düzeninden kendi isteği ile ayrılmış eski bir jedi tarafından tuzağa düşürülerek hapsedilir. Kont Dooku Cumhuriyetin ve senatonun karanlık bir sith lordu olan Darth Sidious'un etkisi altında olduğunu ve eğer ona katılırsa bu Sith'i yenebileceklerini söyler. Fakat Obi-wan bunu kabul etmez.Bu sırada Anakin ve Padme yanlarında C-3PO ve R2-D2 ile birlikte Geonosis'e gelirler.Padme ölmek üzereyken R2-D2 tarafından kurtarılır.Fakat burada tuzağa düşürülürler.Burda bir arenada 3 adet yaratığın (Acklay, Nexu, Reek) önüne atılırlar. Obi-wan ve Padme yaratıklarla savaşırken Anakin Jedi güçlerini kullanarak Reeki sakinleştirir ve arkadaşlarını da kurtarır. Bu sırada Mace Windu yanında 200 kadar jedi ile arenaya yardıma gelir ve Droid ordularının içeri girmesi ile çok sayıda Jedi ölür.Bu sırada Kamino da orduları teftiş etmeye giden Usta Yoda Klon orduları ile arenaya inerek kalan Jedi'lara yardım eder ve ayrılıkçıların Droid orduları ile Cumhuriyetin Klon orduları arasaında KLON SAVAŞLARI başlamış olur... Bu sırada Kont Dooku kaçmaya başlar onları Obi-wan ve Anakin onu izler ve gemisine binmeden yakalarlar. Büyük bir ışın kılıcı düellosu başlar.Anakin sabırsızlığı ile ustasını yanlız bırakır. Dooku Obi-wan'ı öldüreceği sırada Anakin kendine gelerek hocasını kurtarır Obi-wan'ın kılıcınıda alarak çift ışın kılıcı ile Dooku ile savaşır fakat Dooku karanlık tarafın büyük gücü ile Anakin'in bir kolunu keserek Obi-wan'ın yanına atar. Bu sırada Usta Yoda içeri girer ve eski Padawanı ile bir Duello yapar.Fakat Kont Dooku büyük bir kolonu Obi-wan ve Anakin üzerine yıkmaya çalışınca Usta Yoda onları kurtarmak için Kont Dookunun kaçmasına göz yumar.Kont Dooku'nun bir sith olduğu anlaşılmıştır.