Şubat 18, 2006

Yıldız Savaşları: Bölüm I - Gizli Tehlike (film)

Yıldız Savaşları: Bölüm I - Gizli Tehlike (film)[EXTRACT]

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Jump to: navigation, search
Bu ansiklopedi maddesinin biçim olarak Vikipedi standartlarına ulaşması için elden geçirilmesi gerekmektedir.

Düzenleme yapıldıktan sonra bu açıklama silinmelidir.


Uyarı: Yazının devamı, eserin konusu hakkında ayrıntılı bilgi içermektedir. Daha sonra bu yapıtı izlemeyi veya okumayı düşünüyorsanız bu bölümü atlamanız önerilir.

Yıldız Savaşları - Bölüm I - Gizli Tehlike Star Wars - Episode I The Phantom Menace
Filmin Posteri
Yönetmen George Lucas
Yazan George Lucas (senaryo)
Oyuncular Liam Neeson Ewan McGregor Natalie Portman Jake Lloyd Ian McDiarmid Samuel L. Jackson Pernilla August
Tür Aksiyon / Macera / Fantastik / Bilim Kurgu
Yıl 19 Mayıs, 1999
Süre 133 dk.
Diller İngilizce / Filme özgü diller
IMDb sayfası

Barışçıl ve silahsız bir gezegen olan Naboo ayrılıkçı Ticaret federasyonu tarafından Cumhuriyet tarafından alınan vergileri protesto bahanesi ile kuşatılmıştır.Cumhuriyetin yüce başkanı Valarum taradından barış elçisi olarak iki adet Jedi görevlendirilmiştir.Qui-gon Jinn ve onun Padawanı Obi-wan Kenobi Ticaret Federasyonunun başkanı Nute Gunray ve yardımcısı Rune Haako'yu beklerken bir Sith lordU olan Darth Sidious tarafından aldıkları emirle Jediları öldürmeye çalışırlar.Jedi'lar tarafından niyetleri anlaşılan Ticaret federasyonu Naboo'nun galaksi ile iletişimini keserek işgale başlarlar. FEderasyon gemisinden kaçarak Naboo kraliçesi Amidala'yı korumak için Naboo gezegenine inerler.Burada işgalden kaçarken Jar Jar Binks adında bir Gunganlı ile karşılaşırlar.Jar Jar Binks'e işgal konusunu anlattıklarında Jar Jar onları sular altındaki kovulduğu ülkesi Otoh Gungaya götürmeyi kabul eder. Fakat Jar Jar sakarlıkları yüzünden şehirden kovulmuştur. Şehre girdiklerinde hemen yakalanarak ülkenin başkanı Boss Nas önüne çıkarılır. Qui-gon burda Boss'a Naboo'da olanları anlatır fakat istediği yardımı alamaz. Bu sırada Gunganların geleneklerine göre hayat borcu olduğu için Jar Jarı Qui-gon'un yanına verir ve onları Naboo'nun başkenti Theede götürmesi için yardımcı olmasını sağlar. Kraliçe Amidala'ya ulaştıklarında federasyon tarafından ele geçirilmiştir. Qui-gon ve Obi-wan kraliçeyi ve yanındakileri kurtararak bir gemi ile Coruscant'a gitmek için gezegenden ayrılacakları sırada aldıkları hasar yüzünden düşmek üzereyken bir astro droid olan r2-d2 tarafından kurtarılırlar. Yakındaki Tatooine gezegenine inerler.

Tatooine gezegeninde geminin onarılması için gerekli parçaları almak için Qui-gon yanına r2-d2, Jar Jar ve kraliçenin nedimelerinden Padme'yi alarak şehirdeki bir hurdacı dükkanına giderler.Burada hurdacı Watto geçerli paraları olmamasından dolayı istedikleri parçaları onlara vermez. Bu arada watto'nun kölesi olan küçük bir çocuk alan Anakin Skywalker ile tanışırlar.Anakin onlara bir kaç gün sonra yapılacak Pod yarışlarından gerekli parayı kazanabileceklerini söyler.Qui-gon genç Skywalker daki Gücün etkisini farkeder. Anakin onun kendi yapımı olan Pod gemisini görmeye evlerine davet eder.Evde annesi Shimi ve anakinin hurdalardan yaptığı protokol droidi olan c3-p0ile tanışırlar.Qui-gon Watto ile Anakinin pod yarışlarında yarışmasını eğer kazanırsa gerekli parçaları almak için bir anlaşma yapar.Bu antlaşmanın gizli bir maddeside Anakinin özgürlüğüdür aslında. Qui-gon Anakin'in kan örneğinden yaptığı testte kanındaki Midichlorian miktarının fazlalığını farkeder.Ve onun Jedi efsanelerindeki Seçilmiş kişi olması gerektiğini hisseder. Zorlu bir pod yarışı sonunda birinci olur ve özgürlüğünü kazanır. Anakin Qui-gon ile birlikte Corusacant'a gelecek ve orada Jedi olabilmek için eğitilecektir. Fakat çok sevdiği annesinden ayrılmak onu çok zorlamıştır. Darth Sidious un çırağı Darth Maul gemiye binecekleri sırada qui-gonun önüne çıkar ve onunla bir ışın kılıcı duellosu yaparlar. Bu sırada Obi-wan hocasınıda alarak gemiyle uzaklaşırlar.

Coruscant'ta onları Naboo Senatörü Palpatine ve yüce Başkan Valarum karşılar. Kraliçe amidala Palpatine'den Valarum'un Naboo'yu kurtarmak için güç kullanamayacak kadar aciz olduğunu öğrenir ve onun başkanlığının tekrar gözden geçirimesi gerektiğine inandırılır. Gerçektende zor durumda olan Naboo için karar veremeyen başkan Valarum'un fesh edilmesini ve yerine yeni bir Şansölye seçilmesi fikrini ortaya atar.

Bunlar olurken Jedi'lar Jedi tapınağında Anakini test etmektedirler.Anakinin güç üzerindeki becerisi tartışılmazdır. Fakat yoda Anakin'in içerisinde gördüğü korku ve annesinin özlemini tehlikeli bulmaktadır. Fakat Qui-gon Anakin'in jedi olarak eğitilmesi konusunda ısrarcıdır.Ve Anakin'i kendine öğrenci olarak alır.Böylelikle Obi-wan Kenobi'de bir Jedi olmuştur.

Bu sırada Jar Jar ile konuşurken Gunganların ordusu olduğunu öğrenen Kraliçe Amidala Senatonun bu konuda bir şey yapamayacağını anlayıp ülkesini korumaya karar verir.Jedi konseyi Kraliçe Amidala'yı korumak için Qui-gon ve Obi-wan'ı görevlendirirler.

Naboo'ya vardıklarında Jar Jar Gun Ganlarla konuşmaya gönderilir fakat gunganlar şehirde değildirler. Bunun üzerine Jar Jar Kraliçeyi ve jedi ları Gunganların özel gizlenme yerlerine götürür. Burada Kraliçe Boss'u ikna etmeye çalışırken arkasından fırlayan Padme aslında kraliçenin kendisi olduğunu açıklar ve yaptığı konuşma sonunda Gunganları naboo için savaşmaya ikna eder. Savaşın başladığı sırada kraliçe de saraya doğru ilerlemeye başlar fakat burada karşılarına Darth Maul tekrar çıkar. Qui-gon ve Obi-wan Darth Maul'la duelloya başlarlar. Bu sırada gemide bıraktıkları Anakin gizlenmek için girdiği Yıldız Savaşçısında çalıştırır ve yanında r2-d2 olduğu halde otomatik pilotta Droid kontrol gemisine doğru gitmeye başlar. Qui-gon Darth Maul'un çift taraflı Işın Kılıcından aldığı darbe sonucu ölür. Duelloya Obi-wan devam eder ve çetin bir savaş sonunda Darth Maul'u öldürmeyi başarır.

Bu sırada anakin Yıldız Savaşçısı ile droid kontrol gemisinin içerisine girmiş ve yaptığı atışlar sonucunda Droid kontrol gemisini yok etmiştir. Droid kontrol gemisi patlayınca Savaş Droidleri karşısında yenilmek üzere olan Gunganlar savaşı kazanmış ve Naboo kurtulmuş olur.Ticaret federasyonunun başkanı ve yardımcısı tutuklanır.Bu sırada yapılan seçimle Palpatine Başkan olmuş ve cumhuriyete demokrasiyi getireceğine söz vermiştir. Anakinin eğitimini Obi-wan Kenobi üstlenir ve onu padawanı olarak alır.