Şubat 18, 2006

Yimou Zhang

Yimou Zhang[EXTRACT]

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Jump to: navigation, search
Yimou Zhang
Enlarge
Yimou Zhang

Yimou Zhang

Doğum Tarihi - 14 Kasım 1950 / Xi'An, Shaanxi, Çin

Kültür Devrimi sırasında çiftçi, çoban ve dokuma işçisi olarak çalıştı. Ödüller kazandığı fotografçılık uğraşısının ardından 1978 yılında yeniden açılan Pekin Film Akademisine başladı. 1978 - 1982 yılları arasında sinema eğitimi gördükten sonra Zhang Junzhau tarafından yönetilen The One and The Eight, Chen Kaige tarafından yönetilen Yellow Earth ve The Pig Parade, Wu Tianming tarafından yönetilen The Old Well filmlerinin görüntü yönetmeni olarak çalıştı.

İlk yönetmenlik çalışması 1988 yapımı Red Sorghum / Kızıl Mısır Tarlalarıdır. Bütün Filmleriyle uluslararası film festivallerinde ödüller kazanmıştır. Zaman zaman Çin resmi kaynaklarında yer almayan ticari ve düşük kaliteli filmler de çevirmiş olduğu bilinmektedir.

ÖDÜLLERİ Yellow Earth - Montreal Film Festivali / En İyi Görüntü Ödülü Yellow Earth - Hawai Film Festivali / En İyi Görüntü Ödülü The Old Well - 2. Tokyo Festivali / En İyi Aktör Ödülü Qui Ju Da Guansi - 1992 Venedik Film Festivali / Altın Aslan Ödülü Vivre - 1994 Cannes Film Festivali / Jüri Özel Ödülü

Filmografi

Kaynaklar