Şubat 27, 2006

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Jump to: navigation, search

(1913, Konya-1987, Moskova)

Türkçe yazan Ermeni Yazar. Masallarıyla tanınır. İhmal Amca olarak bilinir.

22 Mart 1913’te Konya’da doğdu. İstanbul Kadıköy Lisesi’ni bitirdikten sonra İkinci Dünya Savaşı nedeniyle askere alındı; askerliğini 1937-39’da er olarak Denizli’nin Çivril ilçesinde taş kırarak yaptı. 1944 yılında Robert Kolej'in inşaat mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra Güzel Sanatlar Akademisi’nde mimarlık eğitimine başladı. Mimar olarak çalışırken bir yandan 20 yaşında okul arkadaşı Rasih Güran aracılığı ile girdiği TKP’de çalıştı. 1944’te yakalanıp Sirkeci’deki Sansaryan Han’da yargılandı. 1946’da tekrar yargılanıp Sansaryan Han’da 3 ay yattı ve Türkiye’yi terketmeye karar verdi.

Eşiyle birlikte Sovyet Ermenistanı’na geçmek düşüncesiyle Paris’e gitti; ancak onlar Paris’e varıncaya kadar göç durdurulduğu için transit vizesi ile 8 yıl Fransa’da yaşamak zorunda kaldı. 1956’da TKP tarafından Budapeşte Radyosu Türkçe bölümüne gönderildi; Macaristan’da karşı-devrim yapılması üzerine Çekoslovakya'ya sığındı. Prag’da Nazım Hikmet ile tanışarak yakın dost oldu;onun aracılığı ile Varşova’ya atandı. Varşova Radyosu Türkçe bölümün kapanınca Pekin Radyosu Türkçe Servisinde çalışmak üzere Polonya'dan Çin'e gönderilir. Çin-Sovyet anlaşmazlığı üzerine 1961’de Çin’den ayrılıp Moskova'ya geldi ve Moskova Radyosu Türkçe Servisi’nde çalıştı. 1987’de Moskova’da öldü.

Nazım Hikmet’in yönlendirmesi ile masal yazmaya başlamıştır. İlk masal kitabı Bulgaristan’da Türkçe olarak yayınlanan Sihirli Çiçek adlı kitaptır. 1972’de Duş adlı masalı Türkiye’de bir yarşmada ödül kazandı. Şeytan Uçurtması, Güneşe Vurgun Çocuk, Eşek Eşekken ve Boyalı Kırlangıç adlı masal kitapları vardır. Türkiye'de, çocuklar için yazdığı İhmal Amca adlı öykü kitabı ile Bir yaşamın öyküsü adlı hatıraları, Cem yayınevi tarafından piyasaya sunuldu.

Ressam Jak İhmalyan’ın kardeşidir.