Şubat 21, 2006

Yeşil ağaç kurbağası

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Jump to: navigation, search
Yeşil ağaç kurbağası
Fossil range:
Bilimsel Sınıflandırma
Domain:
Üst alem:
Alem: Animalia
Altalem:
Üst bölüm:
Üst şube:
Bölüm:
Şube: Chordata
Altbölüm:
Alt şube:
İnfra şube:
Mikroşube:
Nanophylum:
Üst sınıf:
Sınıf: Amphibia
Alt sınıf:
İnfra sınıf:
Üst takım:
Takım: Anura
Alt takım:
İnfra takım:
Üst familya:
Familya: Hylidae
Alt familya:
Üst oymak:
Oymak:
Alt oymak:
Cins: Litoria
Alt cins:
Seksiyon:
Seri:
Tür: L. caerulea
Alt tür:
[[|Diversity]]
Binomial Adı
Litoria caerulea White, 1790
Trinomial Adı
Tip Türleri
[[Image: ]]
Sinonimler

Yeşil ağaç kurbağası (Litoria caerulea), Hylidae (ağaçkurbağaları) familyasından anavatanı Avustralya ve Yeni Gine olan, Yeni Zellanda ve ABD'de de bulunan bir kurbağa türü. Fizyolojik açıdan aynı cinsteki diğer türlere, özellikle Litoria splendida ve Litoria infrafrenata`ya benzer.

Diğer Avustralyalı kurbağalara oranla büyük bir tür olan Yeşil ağaç kurbağasının boyu 10 cm'ye ulaşabilir. Uysal olan bu kurbağalar insanların yaşam alanlarının yakınlarında yaşayabilir. Sıklıkla evlerin içinde veya pencerelerde, evdeki ışığa gelen böcekleri yerken görülebilirler. Bu tür davranışsal özellikleri yüzünden yeşil ağaç kurbağası yaşadığı bölgede en çok tanınan kurbağalardandır; ayrıca, dünya çapında popüler bir egzotik evcil hayvandır.

Konu başlıkları

[gizle]

Fiziksel Özellikleri

Yeşil ağaç kurbağası yaklaşık 10 cm uzunluğa kadar büyüyebilir. Rengi, içinde bulunduğu çevrenin renk ve sıcaklığına bağlı olarak kahverengiden yeşile kadar değişkenlik gösterebilir. Ventral yüzeyi beyazdır. Zaman zaman kurbağanın sırtında beyaz, düzensiz şekilli, çapı yaklaşık 5 mm olan noktalar bulunabilir. Bu noktaların sayısı kurbağa yaşlandıkça artar. Gözleri, altın rengidir ve irisler yataydır.

Kurbağaların akciğeri olsa da oksijeni deri yoluyla alırlar. Bu işlemin etkili bir şekilde işleyebilmesi için derinin ıslak olması gerekir. Islak derinin getirdiği bir dezavantaj da patojenlerin ıslak yüzeyde daha rahat gelişebilmeleridir ki bu enfeksiyon riskini arttırır. Bunu önlemek için kurbağa bu patojenleri yok edebilecek peptitler salgılar. Yeşil ağaç kurbağasının deri salgısında bazı antibakteriyal ve antiviral peptitler bulunur. Ayrıca, Yeşil ağaç kurbağasının deri salgılarında bulunan bazı peptitlerin HIV'i, sağlıklı T hücrelerine zarar vermeden, yok ettiği tespit edilmiştir.

Litoria caerulea`nın Avustralya'daki dağılımı (yaşadığı bölge siyah ile gösterilmiştir)
Enlarge
Litoria caerulea`nın Avustralya'daki dağılımı (yaşadığı bölge siyah ile gösterilmiştir)

Dağılımı

Yeşil ağaç kurbağası Avustralya'nın kuzey ve doğu bölgeleri ile Yeni Gine'nin güneyine özgüdür. Dağılımı genelde ılık, nemli tropikal iklime sahip bölgelerle sınırlıdır. Kışları soğuk olsa da Doğu Avustralya bu türe ev sahipliği yapar. Güney Avustralya'daki Victoria eyaletinde de bulunsa da, bölgenin soğuk kışlarında yaşayamaz ve bu nedenle yaşama alanı kuzey bölgeleriyle sınırlı kalmıştır.

Tür, hem ABD hem de Yeni Zellanda'ya götürülmüştür. ABD'de, iklim şartları nedeniyle, sadece Florida eyaletindeki iki bölgede bulunur, fakat bunlar çok küçük topluluklardır ve herhangi bir ekolojik zararlarının olup olmadığı bilinmemektedir. Tür eskiden Yeni Zellanda'da bulunurken, 1950'lerden beri görülmemiştir.

Ekoloji ve Davranış

Yeşil ağaç kurbağaları çok uysaldırlar. Geceye özgü (noktürnal) olan bu hayvanlar akşamın erken saatlerinde ortaya çıkar ve gece avlanırlar. Gündüzleri serin, karanlık ve ıslak bir yer bulup uyurlar. Kış süresince ses çıkarmazlar ve çoğunlukla görülmezler.

Yerlerine göre çeşitli habitatlarda bulunabilirler. Genellikle, bir durgun su kaynağının yakınındaki ağaçlarda bulunsalar da bataklıklarda veya daha soğuk iklimlerde otlaklarda hayatta kalabildikleri bilinmektedir. Yeşil ağaç kurbağaları evlerin içindeki su kaynaklarına, lavabo ve tuvalet gibi, yerleşmeleriyle de tanınırlar. Ayrıca pencerelerde böcekleri yerken de görülebilirler.

Türün besin kaynağı büyük oranda böcek ve örümceklerden oluşsa da, daha küçük kurbağaları ve hatta küçük memelileri içerebilir. Kurbağa dişleri avı kesmeye uygun olmadığı için, av kurbağanın ağzına sığacak büyüklükte olmalıdır. Çoğunlukla yapışkan dillerini ava doğru iterler, av yapışır ve tüketilir. Bu tekniği küçük avlar için uygulayan yeşil ağaç kurbağası daha büyük avlarına farklı bir teknikle saldırır; aniden avın üzerine atlayıp saldırır ve elleriyle avı ağzına sokmaya çalışır.

Yeşil ağaç kurbağasının az sayıda yerli düşmanı vardır, yılanlar ve bazı kuş ve kertenkele türleri gibi. Avrupadan gelen yerleşimlerle, yerli olmayan bazı yırtıcılar getirilmiştir; özellikle de köpek ve kediler. Yakalanmış (tutsal haldeki) bir yeşil ağaç kurbağasının ortalama ömrü 16 yıl olsa da 20 yıldan daha uzun yaşayanları da olmuştur. Vahşi ortamda ortalama ömürlerinin yırtıcıların varlığı nedeniyle daha düşük olduğu düşünülmektedir.

Kaynakça

Dış Bağlantılar