Şubat 21, 2006

Yavuz Çetin

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Jump to: navigation, search
Yavuz Çetin
Resim:Yavuzçetin.jpg
Doğum tarihi 1970
Ölüm tarihi 15 Ağustos 2001
Doğum yeri Türkiye
Mesleği Müzisyen

Yavuz Çetin, 1970 yılında Samsun'da doğdu. Babası Erdal Çetin'in gazeteci olması nedeniyle çocukluğu Türkiye'nin çeşitli yerlerinde geçti.

1978 yılında akustik gitar çalmaya başladı. Daha sonra elektro gitar ile tanışır. Ortaöğrenimini İstanbul Haydarpaşa Lisesi'nde tamamladı. Lisedeki okul arkadaşı olan Ercan Saatçi ile yaptıları I Will Cry adlı şarkı ile Hey dergisinin yarışmasını kazandı. Marmara Üniversitesi Müzik bölümünü kazandı.

1992 yılında İstanbul'da Batuhan Mutlugil, Kerim Çaplı ve Sunay Özgür ile Blue Blues Band adlı grubu kurdu. 1996 yılından ölünceye kadar Mazhar Fuat Özkan'ın gitaristliğini yaptı. Mazhar Fuat Özkan ile birlikte turnelere katıldı, konserlere çıktı. Teoman, Kıraç, Sibel Tüzün, Soner Arıca, Göksel ve Acil Servis gibi sanatçı ve grupların da bazı albümlerinde katkıları oldu. Göksel'in Sabır adlı parçasında Türkiye'de ilk defa talkbox kullanan gitaristi oldu.

1997 yılında Ercan Saatçi prodüktörlüğünde çıkarttığı İlk adlı albümünü piyasaya sürdü. 15 Ağustos 2001 tarihinde İstanbul Boğaziçi Köprüsü'nden atlayarak hayatına son verdi. Ölmeden önce kayıtlarını tamamladığı Satılık adlı albümü ölümüden sonra piyasaya sürüldü.

Albümleri

İlk (Stop Productions) (1997)
 1. Erkeğin Olmak İstiyorum
 2. Bilmem Neden İnat Ettin
 3. Sahil
 4. Bodrum Gecesi Yüzünden
 5. Kimse Bilemez
 6. Gecenin Rengi
 7. Ağlamayı Sevmem
 8. Çok İstiyorum
 9. Onun Şarkısı
 10. Hisset Beni
 11. Fanki Tonki Zonki (Enstrümantal)
Satılık (Ece Müzik) (2001)
 1. Cherokee
 2. Benimle Uçmak İstermisin?
 3. Oyuncak Dünya
 4. Bul Beni
 5. Sadece Senin Olmak
 6. Yaşamak İstemem
 7. Kurtar Beni
 8. Köle
 9. İstanbul'a Ait
 10. Herşey Biter

Dış Bağlantılar