Şubat 23, 2006

Wes craven

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Jump to: navigation, search

© Muhtemel telif hakkı ihlali!

Alıntı kaynağı: http://www.bigglook.com/biggcinema/unlu.asp?fuid=171
Alıntı ile ilgili izin alındıysa lütfen maddenin tartışma sayfasında belirtiniz. Aksi takdirde madde telif ibaresi konduktan 10 gün sonra kısmen ya da tamamen silinecektir.

Scream üçlemesinin final bölümü, " Çığlık 3 " ile 15. sinema filmine filmine imzasını atan Wes Craven yönetmenliğin yanı sıra entelektüel kimliği ile de tanınıyor. Cleveland'da doğan, Baltimore'da Johns Hopkins Üniversitesi'nde felsefe alanında mastır yapmış. Geçen Ekim ayında Simon and Schuster tarafından yayınlanan " The Fountain Society " adındaki romanı ile yazarlığa soyunmuş.

Yönetmenliğini ve editörlüğünü yaptığı ilk filmi " Last on the Left " ile sinema dünyasına adım atan Craven, 1972 yılından beri cesur filmleriyle izleyicilerin ilgisini topladı. O zamandan bu zamana geçen 27 yıl içerisinde, duygusal, azimli, komik ve sınırsız bir hayal gücüne sahip bir film yapımcısı olduğunu kanıtladı.

1984 yılında yazıp yönettiği " A Nightmare in Elm Street " klasiğiyle korku türüne yeni bir boyut kazandıran Wes Craven, filmin devamı niteliğinde çekilen diğer 5 bölümü yönetmediği halde, 10 yıl sonra, yine kendisinin yazıp yönettiği " Wes Craven's New Nightmare " adlı final bölümüyle bu türde yeni bir yol açtı. Film, 1995 yılında En İyi Film dalında Independent Spirit ödüllerine aday gösterildi. Televizyon için, " Nightmare Cafe "nin yaratılması ve yapımına katkıda bulunan Craven, bunun dışında "Night Visions", "A Stranger In Our House", "Invitation To Hell", "Chiller and Casebusters" adlı televizyon filmlerini yönetti. Ayrıca 1980'li yılların popüler dizisi "The Twilight Zone"un da 7 bölümünü çekti.

Sinema dünyasında " Vampire in Brooklyn " ( 1995 ), " The Serpent and the Rainbow " ( 1988 ) ve " Deadly Friend " ( 1986 ) gibi başarılı filmlere imzasını atan Craven, yönetmenliğinin yanı sıra senarist yönüyle de ön plana çıkmayı başardı. " The People Under The Stairs " ( 1991 ) ve " Shocker " ( 1989 ) ve " Swamp Thing " senaryosunu yazdığı filmler arasında bulunmaktadır. Ayrıca " The Hills Have Eyes " ( 1975 ) adlı yapımı hem yazmış, hem yönetmiş hem de kurgulamış olan Craven, sinema dünyasında çok yönlülüğü yakalamış ender yönetmenlerden biri.

1996 yılında MTV En İyi Film Ödülü'nü kazanan Scream ve Scream 2'nin Amerika genelinde toplam 204 milyon doların üstünde hasılat yapması, Wes Craven'ı Hollywood'un aranan adamı haline getirdi. Son olarak "Çığlık 3" ile karşımıza gelen yönetmenin bundan önceki son çalışması, başrollerinde Meryl Streep, Gloria Estefan, Angela Basset ve Aidan Quinn'i izlediğimiz, ülkemizde de gösterime giren " The Music of the Heart " ( 50 Cesur Kemancı ) adlı filmidir.